מיינדפולנס * מודעות קשובה * MBSR

לפרטים אודות קורס מיינדפולנס שייפתח בסער, לחצ\י כאן

מה זה מַיְיְנְדְפוּלְנֶס?

מתוך קורס MBSR ב-Intel ארה"ב
מתוך קורס ב-Intel ארה"ב

מיינדפולנס (אנגלית: mindfulness) היא סוג מיוחד על ערנות או מודעות, דרך מיוחדת לשים-לב. מקורה של המיינדפולנס הוא במדיטציה הבודהיסטית, והיא כוללת את פיתוחן של תשומת-לב, מודעות, והיכולת להיזכר, באופן מכוּוַן, בהקשר הרחב של מה שקורה לנו בחיים. בעברית נוהגים לתרגם מיינדפולנס לחילופין כ: "קשיבות", "קשב", "מודעות קשובה" , "תשומת-לב", "ערנות" או פשוט "מיינדפולנס". אין במיינדפולנס שום-דבר שהוא דווקא דתי, רוחני או בודהיסטי.

מצגת: מיינְדְפוּלְנֶס – מה זה? בשביל מה זה טוב?

כיצד אפשר ללמוד לטפח מיינדפולנס?

אפשר ללמוד לפתח ולטפח מיינדפולנס במסגרת של קורסי מדיטציה וחכמה בודהיסטית, כמו-גם במסגרת של תכנית MBSR – ראשי התיבות של Mindfulness Based Stress Reduction (או בעברית: הפחתת סְטְרֶס\לחץ\מתח באמצעות מודעות קשובה).

מה זה MBSR?

MBSR_Intel
מתוך קורס ב-Intel ארה"ב

MBSR היא תכנית ללימוד מיינדפולנס, מיסודו של ד"ר ג'ון קבט זין, אשר שמה דגש על התאמת לימוד המיינדפולנס אל העולם המערבי ואל שפת הפסיכותרפיה המערבית. במסגרת כך מושם דגש על מקומן של האיכויות: אי-שיפוטיות, קבלה וחמלה כחלק אינטגרלי בפיתוח מיינדפולנס, והיא מוגדרת כמודעות שמתפתחת מתוך מתן תשומת-לב מכוּוֶנת ולא שיפוטית אל חווית הרגע הזה, כפי שהיא נפרשת רגע אחרי רגע. התכנית חפה מהקשרים דתיים או בודהיסטים, והיא זכתה לתיקוף מדעי במספר עצום של מחקרים מדעיים (למעלה מאלפיים, נכון לשנת 2013), ובשנים האחרונות אפשר למצוא קורסים למודעות קשובה (MBSR ) בבתי חולים, בתי ספר, קליניקות לטיפול פסיכולוגי ואפילו בחברות ותאגידים דוגמת גוגל, פייסבוק, ועוד. בעצמי, אני בוגר התכנית להכשרת מורי MBSR מטעם המרכז לחקר המיינדפולנס אשר בביה"ס לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בנגור, וולס, בריטניה.

כיום ידוע שפיתוח שיטתי של מיינדפולנס עוזר להפחתה של מתח, חרדה, תסמינים פסיכוסומטיים, רמת כאב, ובמקרים מסויימים אפילו דיכאון. מחקרים הוכיחו כי מודעות קשובה עשויה גם להועיל מאד בהריון, לידה והורות.

מה קורה בקורס MBSR?

מתוך קורס ב-Intel ארה"ב
מתוך קורס ב-Intel ארה"ב

קורס MBSR מורכב מ-8 מפגשים שבועיים בני שעתיים וחצי כ"א ועוד מפגש מרוכז של 6 שעות. במהלך הקורס, במפגשים וגם בבית, נערכים לימוד ואימון שיטתיים של תרגולים המפתחים ומטפחים את המיומנויות השונות של המודעות הקשובה. מיומנויות אלה מסייעות למשתתפים לראות ביתר בהירות את דפוסי התודעה שלהם, מטפלות בנטייה להיות על 'טייס אוטומטי', ומסייעות להאט ולעצור את ההחרפה של חשיבה ורגשות שלילייים שעשויים להתלוות למצבים של כאב גופני או נפשי. למידה בכיתה בשילוב אימון של 30-45 דקות ביום במשך כמה שבועות מוביל לשיפור בחוסן הנפשי וביכולת הכלה של מצבים קשים.

המלצות  בוגרי\ות קורס MBSR – כאן

איפה ומתי מתקיים קורס MBSR?

אודות קורסי MBSR קרובים ר' כאן.

  להזמנת קורס MBSR לחברות\רשויות\ קהילות – כתבו לי.

למידע אודות קורסים MBSR בהדרכת מורים אחרים היכנסו לאתרים: מודעות קשובה, ומיינדפולנס ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *