על הזכות הבסיסית להיות מי שאני – עכשיו הזמן לפעול!

המילים האלה הן הזמנה מאד מעשית לא לאפשר ל"מדינה" להוציא מן הלידה את הרוח…
אני מניח שרובכם לא שמעתם על ד"ר אבנר שיפטן. גם רובכן לא. לי יצא להכיר אישית את האיש הזה.  שסייע לנשים רבות ללדת. הוא עצמו לבטח היה מדייק את זה ואומר כי פשוט לא הפריע להן ללדת… האני מאמין שדרכו של אבנר, ושל עוד רבות ורבים אשר לידה טבעית קרובה לליבן, הוא פשוט וקצר:
 נשים (כשלא מפריעים להן…) יודעות ללדת בעצמן.
כאשר מתייחסים ללידה כאל "אירוע רפואי" – רוב הסיכויים שהיא תהפוך לאירוע רפואי.
בואו נהיה קשובים לאישה, נתמוך לידה היא הרבה יותר מאשר "אירוע מסוכן"…
בואו נתייחס ללידה כאל לידה. כאשר מכניסים לאנשים לראש שלידה זה דבר מסוכן נכון, יש מקרים בהם כדאי להיערך ללידה שתדרוש התערבות, אבל אין זה אומר שיש להתייחס אשר אכן מצריכים את כל הפרודצודרות רפואיות עם כל הקור הנלווה אליהם הם לא הדרך הטבעית לללדת ולהיוולד. שימוש במכשירים והתערבות בלתי הכרחית הופכים את הלידה לאירוע רפואי בהחלט, והתוצאות בהתאם: הרבה לידות שנראה לאחריהן "מזל שזה היה בבית חולים", ומעבר לזה פגיעה אנושה וכוללת בנשים ובעוללים- דחיקת התהליך הטבעי הזה מן העולם…

לא אכנס כאן לויכוח אם העמדה הזאת צודקת או שמא צודקת העמדה האחרת. גם לא אכנס כאן לניתוח מעורר הצמרמורת שמסביר כיצד כוחות פוליטיים וכלכליים גורמים לכל כך רבים מאיתנו להאמין באמת ובתמים שלידה היא אירוע רפואי. מה שכן אבקש לעשות כאן הוא להציף את הלגטמיות של נשים, יותר ויותר נשים, לרצות כך ולהגשים את רצונן הבסיסי. את הלגיטימיות של בעלי (וכאן מדובר בעיקר ב"בעלות") מקצוע מוכשרות לתמוך בהן בבחירתן.

וזהו, שמדינת ישראל ומשרד הבריאות לא מתירים זאת. מה לא מתירים, בימים אלה אנחנו עדים ועדות לציד מכשפות נורא של של העוסקות\ים בתחום לידות הבית, תוך התעקשות נוקשה על עמידה בתקנות וקריטריונים ששייכים לעידנים אחרים. במסגרת ציד זה ערך משרד הבריאות שימוע לד"ר שיפטן ובכוונתו לשלול את רשיון הרופא שלו לתקופה של 10 חודשים.

לא משנה מה אנחנו חושבים על לידות בית – אסור לנו להרשות להזה לקרות. בדיוק כפי שהתעמתנו לפני כמה שנים עם משרד החינוך למען המשך קיומו של ביה"ס שיח בכליל, וסירובנו להסכים שהמדינה תחליט כיצד יתחנכו ילדנו, כך אסור לנו להסכים שהמדינה תכריח מי מאיתנו ללדת בדרך שנראית נכונה ל"רוב"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *