אחד הפירות המבורכים של לימוד ותרגול משמעותיים הוא התעוררותה של סמכות פנימית חכמה. בו-בזמן, נתינת אמון במורה מתאים,  והענקת סמכות לקול החכמה שלו, הם רכיבים חיוניים בדרך. (ערן הרפז, "משיב נפש", כליל, 04.08.2018)

על הטריפ של להרגיש לא ראוי, על התחושה המנקרת של חוסר ערך עצמי ועל הזכות המולדת שלנו לדעת ולהרגיש שאנחנו ראויים לאהבה. 

 

והאם קיבלת מה
שרצית מהחיים האלה, למרות הכל?
כן.
ומה רצית?
לומר על עצמי נאהב. להרגיש שאני
נאהב
על פני האדמה הזאת.

(ריימונד קארבר \ קטע מאוחר)


 

הרהורים על אבולוציה, מיניות וחופש של אמת -
בספרו "הגן האנוכיי" ניסח ריצ'ארד דוקינס, זואולוג וביולוג אבולוציוני, התיאוריה האבולוציונית הדרווינסטית באופן שמעמיד את הגֶן (במקום את המין) במרכז התהליך האבולוציוני  –
כמשכפל ה"רוצה" פשוט לשכפל את עצמו, ואת בעלי החיים כ"נשאים" או "מכונות שרידה (של גנים)".
באותו ספר הציע גם דוקינס את האפשרות כי הגנים אינם המשכפלים היחידים בנמצא, וטווה את המונח "מֶם" – יחידת השכפול התרבותית.
אז מה זה אומר עבורנו, אתם אולי שואלים, ואיך זה מקשר לחכמה הבודהיסטית, למדיטציה ולחופש…?
אז תראו, נכון שאפשר להגיד שאני יושב כאן עכשיו  ומקליד, ונכון שאני חש שאני מנסה לומר משהו, להעביר לכם רעיון , אבל בעצם, ע"פ צורת הסתכלות הזאת שניסח דוקינס, אפשר גם לומר שה"מֶם" הזה, הרעיון הזה, פשוט "רוצה" לשכפל את עצמו, ואני, שחושב שאני אומר משהו (מתוך כך שאני רוצה לומר אותו), הנני למעשה פשוט נשא ה"מתוּכְנָת" להפיץ את המֶם…
על כל זה ועל החיבור של זה לפסיכולוגיה בודהיסטית בשיחה הבאה. (30.01.2015)

הרהורים על אבולוציה, מיניות וחופש

מארה (פאלי: "מוות"), אם תרצו המקבילה בשפת הדהרמה לשטן או מלאך המוות במסורות היהודית והנוצרית, או אם תרצו סימבול לקיבעון ומוות פנימי, היא דמות (או איכות) שמתכתבת עם דמותו (או האיכות) של הבודהה לאורך כל סיפור חייו. מה יכולה מערכת יחסים זאת ללמד אותנו אודות התרגול, החיים, ודרך הסתכלות חכמה על "אור" ו"חושך"?

חנוכה אור וחושך – הרהורים על בודהה ומארה16122014

תרגול המדיטציה ניחן בפשטות אך קיימת הסכנה להבין את ההנחיות באופן פשטני.
הנחיות מדיטציה אלה מכוונות לאנשים שקיבלו, או מקבלים, ליווי של מורה.
במקרים אחרים מומלץ לפנות אל מורה מנוסה (תובנה\מיינדפולנס\ויפסאנה) שנגיש\ה עבורכם.

דאנה – נדיבות, רוחב-לב או נתינה חופשית (פאלי: dāna), היא איכות רוחנית בסיסית וחשובה המצויינת כאיכות הראשונה ברשימה הבודהיסטית הקלאסית של 10 איכויות לפיתוח וטיפוח (פאלי: 10pāramī ). מתוך החשיבות של פיתוח וטיפוח איכות זאת, נולד תרגול הדאנה, ומתוך כך מתאפשרת בתוך תרבות ההתעוררות כלכלה אחרת, כלכלה של במקום תן-וקח – תן-ותן, כלכלה של הלב.

דאנה – הרהורים על איכות ועל שיטה כלכלית אחרת2-12-2014

"חמשת המכשולים" (Pali: pañca nīvaraṇāni) הם לימוד יסודי בחכמה הבודהיסטית המצביע וממפה תופעות והרגלים מנטליים שמושרשים עמוק בתודעה ומהווים מכשולים לבהירות – במדיטציה ובחיים בכלל.
שיחת דהרמה זאת הינה סקירה בסיסית וראשונית של "חמשת המכשולים" או "חמשת האורחים השובבים".

חמשת המכשולים_כליל7-12-2014

Viññāṇa (הכרה,  מודעות) ו-  NāmaRūpa (שם-צוּרה, מנטליות-חומריות), החוליות השלישית והרביעית ברשימה המסורתית-קלאסית של מחרוזת ההתהוות המותנית, הן גם שתי חוליות שפותחות, גם ע"פ חלק מהטקסטים העתיקים, אפשרות להבין אחרת את הכל אחרת…

התהוות מותנית5-Viññāṇa_NāmaRūpa 11-11-2014

הלימוד של התהוות-מותנית (אנגלית: Dependent co-origination, פאלי:Idappaccayatā_paṭicca-samuppādo) הוא לימוד כה מרכזי בתורתו של הבודהה, עד כי אמר עליו הבודהה:
"מי שרואה התהוות-מותנית רואה את הדְהַמָה, מי שרואה את הדְהַמָה רואה התהוות-מותנית" (מתוך 'הדרשה הגדולה על הדימוי אודות טביעת כף-רגלו של הפיל' MN28).

שיחה זאת סוקרת את החוליות הראשונות במעגל, שעדיף אולי לא לנסות ולתרגם אותן למונחים מסויימים בעברית, אבל אם נתעקש, אפשר לנסות את: התעלמות ופיברוק.

התהוות מותנית4- Idappaccayatā_Paṭiccasamuppādo4-11-2014